Chyba każdy z nas zna kogoś, kto ciągle narzeka na bóle wszelkich obszarów swojego ciała.
Może tą osobą jesteś Ty? Ciągle chcesz rozciągać i masować napięte mięśnie? Jesteś przekonany, że potrzebujesz porządnego masażu? Oto odpowiedź na Twoje męki:
Każdy element naszego ciała jest ze sobą połączony. Gdy gdzieś pojawia się zbyt duże odchylenie od normy, powstaje tak zwany efekt domina lub inaczej zwany „przeciek energii”, co pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne.
- Zacznijmy od najpopularniejszego „schorzenia” dzisiejszych czasów.
Nazywa się „Smartphonowa głowa”, czyli głowa wysunięta mocno przed środek ciężkości, barki w mocnej protrakcji, mięśnie grzbietu w mocnym rozciągnięciu i osłabieniu.
Nie tylko smartphon jest zmorą tej postawy. Z moich obserwacji wynika, że większość mężczyzn szukających na siłowni idealnych rozwiązań dla poprawy wyglądu swojej klaty, kompletnie zapomina o podstawach. Odpowiedni balans strukturalny to klucz do atrakcyjnej sylwetki!
Treningowy tip:
Na każde jedno ćwiczenie „pchające”(pompka) rób trzy „ciągnące”(wiosło). Ratio 1:3 to dobre rozwiązanie dla tego typu postawy.
2. Na drugim miejscu, tuż za liderem, plasuje się postura znana z instagramowych zdjęć, tzw. „kaczy tyłek”. Jest to postawa, w której część lędźwiowa kręgosłupa jest mocno skompresowana (hiperlordoza), mięśnie brzucha są w rozciągnięciu oraz osłabieniu, kompleks zginaczy biodrowych skrócony, mięśnie pośladkowe wyłączone z użytku.
Ta postawa jest często początkiem złego. Faktem jest, iż zbyt długie siedzenie przyczynia się mocno do zmiany krzywizn kręgosłupa, jednak to brak ruchu oraz nieodpowiednie wzorce treningowe pogłębiają wadę postawy.
Treningowy tip:
Zacznij zwracać uwagę na pozycję swojej miednicy względem żeber. Skończ marnować czas na brzuszki! Kluczem do naprawy „kaczej pupy” jest prawidłowy trening kompleksu CORE z korekcją oddychania, oraz wzmocnienie mięśnia pośladkowego.
3. Ostatnie miejsce na podium zajmuje „Sway back”. Charakteryzuje się zbyt mocnym wypchnięciem bioder przed środek ciężkości wraz z przeprostem w stawach kolanowych. Często tej przypadłości towarzyszy nadmierna kifoza (czyli nadmierne zaokrąglenie odcinka piersiowego)
Treningowy tip:
Naucz się trzymać środek ciężkości w pozycji stojącej, oraz wzmocnij cały kompleks biodrowo-lędźwiowy.
4. Tuż za podium klasyfikuje się „podwinięty ogon”. W tej postawie odcinek lędźwiowy jest spłaszczony, mięśnie kulszowo-goleniowe skrócone, mięśnie grzbietu oraz zginaczy biodrowych osłabione.
Treningowy Tip:
Skoncentruj się na wzmocnieniu całego tylnego łańcucha oraz zginaczy biodrowych, które ułatwią Ci kontrolowanie pozycji miednicy.
Oczywiście to nie koniec rodzajów wad postawy. Bazując na trenerskim doświadczeniu ten post miał naświetlić najczęstsze posturalne problemy klientów oraz namiastkę informacji o strategiach naprawczych.
Sposób, w jaki układasz swoje ciało, może wpływać negatywnie lub pozytywnie na wiele różnych elementów. Niektóre z nich mogą Cię bardzo zaskoczyć. Krótko mówiąc, prawidłowe ustawienie jest ważne nie tylko dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego ale także układu oddechowego, układu pokarmowego i wielu innych funkcji organizmu.
Jeżeli jesteś sportowcem i zależy Ci na poprawianiu swoich wyników, prawidłowa postura będzie ważnym ogniwem dla Twojego sukcesu. Eliminacja „przecieków energii” pozwoli wykorzystać w pełni Twój potencjał oraz zabezpieczy przed niepotrzebnymi przeciążeniami.
Wnioski:
1. Każdy powinien pracować nad postawą. Zaczynając od sportowców zawodowych, kończąc na pracownikach biurowych.
2. Używaj właściwych ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu w różnych płaszczyznach. Zadbaj o prawidłową pracę kompleksu CORE.
3. Wybieraj różne strategie treningowe. Trening izometryczny, stałe napięcie mięśniowe oraz wydłużoną ekscentrykę.
4. Zwracaj uwagę na swoją postawę podczas życia codziennego! Im więcej razy złapiesz się na „garbieniu”, tym będziesz bliżej celu.