
„Faza Negatywna” jest najczęściej zaniedbywanym aspektem treningowym. Trening wydłużonej fazy ekscentrycznej nie jest żadną nowością. Ta oldschoolowa metoda została spopularyzowana dopiero przez Charlesa Poliquina. Uznawany za guru treningu siłowego Charles, wymyślił czterocyfrowy zapis, określający tempo danego ćwiczenia. Ten jednocześnie prosty i doskonały pomysł był przełomem w programowaniu treningowym.
To o co chodzi z tą ekscentryką? Czemu ją tak zaniedbujemy?
Chodząc po siłowni zobaczysz ludzi, którzy koncentrują się tylko na podnoszeniu ciężaru nie dbając o to, jak go opuścić. W sporcie zawodowym trenerzy myślą tylko o eksplozywnym ruchu koncentrycznym, nie dbając o balans strukturalny, który zabezpieczy zawodnika oraz wyciągnie z niego więcej potencjału.
Dlaczego to takie ważne?
1. Uczy KONTROLI. Wydłużona Ekscentryka zwiększa kontrolę nerwowo-mięśniową. Jest to idealne narzędzie do nauki koordynacji danego wzorca. Zwracanie uwagi na fazę ekscentryczną pomaga lepiej zrozumieć dane ćwiczenie, dzięki większemu napięciu wewnątrz mięśniowemu. Zwiększając świadomość ruchu sprawiamy, że trening jest nie tylko bezpieczniejszy ale również efektywniejszy. Przyglądając się naszej pracy z klientami oraz sportowcami w GYMAKERS pierwsze co rzuca się w oczy właśnie to JAKOŚĆ RUCHU idąca w parze z wyraźną kontrolą, wypracowania m.in właśnie wydłużoną fazą ekscentryczną.
2. Uczy nas HAMOWAĆ. Wyobraź sobie jazdę na rowerze bez hamulców. Teraz przełóż to na lata treningu, w którym nacisk był tylko na fazę koncentryczną, z kompletnym pominięciem ekscentryki. Zaczynasz się czuć niebezpiecznie? Wydłużona faza negatywna uczy nasze mięśnie, ścięgna i więzadła absorbować energię kinetyczną (hamować). Zdolność do lepszej absorpcji energii ma wpływ na jej produkcję. Dzięki temu jesteś w stanie płynniej przechodzić z fazy ekscentrycznej do izometrycznej i koncentrycznej. Na chłopski rozum: jako sportowiec będziesz miał większą kontrolę np. nad zmianą kierunku biegu, nad lądowaniem i będziesz eksplozywniejszy!
3. Zwiększa ADAPTACJĘ NEUROLOGICZNĄ. Innymi słowy, Twój układ nerwowy zwiększy swoją zdolność do szybszej rekrutacji jednostek motorycznych. W szczególności zwiększy rekrutację włókien szybko kurczliwych. Tu kluczową rolę będzie odgrywał procent ciężaru maksymalnego (min. 85%). Mówiąc prosto: poprawiasz swój potencjał siłowy, wkraczając na wyższy level!
4. BUDUJE mięśnie. Dzięki rekrutacji włókien szybko kurczliwych mamy dodatkowy bodziec hipertroficzny. Włókna szybko kurczliwe mogą być poddawane większym przeciążeniom, co powoduje znacznie szybszy wzrost. Trening ekscentryczny powoduje również więcej mikro urazów, co jest jednym z elementów budowy mięśnia. Tutaj jednak pojawia się problem: w rzeczywistości nadmiar mikro urazów włókien mięśniowych może nawet opóźnić wzrost. Dlatego trzeba rozsądnie podchodzić do objętości treningowej w ekscentrycznym ładowaniu.
5. Poprawia ELASTYCZNOŚĆ. Fazą ekscentryczną nazywamy ruch, w którym przyczepy mięśni oddalają się od siebie (rozciągają). Dlatego wydłużona ekscentryka w połączeniu z izometrią w końcowym zakresie ruchu będzie doskonałym narzędziem do zwiększania elastyczności. Mówiąc dosłownie: „budujesz zakres ruchu”, przyzwyczajając układ nerwowy do „nowego terenu”. Ta metoda pozwoli Ci zbudować siłę w nowym zakresie ruchomości, jednocześnie go utrwalając.
WNIOSKI: Celem każdego zawodowca lub amatora powinno być dążenie do ciągłej poprawy swoich wyników. Wszystkie wyżejwymienione punkty składają się na ten cel. Pamiętaj, że szybki samochód musi mieć dobre i sprawne hamulce!